Yangın Merdiveni

Neden Makaralı Yangın Merdivenleri Tercih Edilmektedir?, Piyasada farklı tür birçok yangın merdiveni yer alıyor. Bunlar içinden seçim yapmak kimi zaman zor olabilir. Ancak genel olarak tercih edilen ürünleri inceleyerek siz de daha kolay karar verebilirsiniz. Sıklıkla kullanılan ve birçok yapıda karşımıza çıkan ürün gruplarından birisi de makaralı yangın merdivenleri oluyor. Bu merdivenler hem kullanım kolaylığı hem de yer kaplamaması sebebiyle birçok kişinin tercihi olmaktadır.

Yer Kaplamayan Yapısı ile Tercih Sebebi Oluyor

Yangın merdivenleri belirli düzeyde yer kaplayan yapılardır. Bu yer kaplama mevzusu özellikle cadde üstündeki yapılarda büyük sıkıntılara yol açmaktadır. Tek cephe olan ve arka cephesi bulunmayan veya arka cephesinden tahliye mümkün olmayan binalarda makaralı yangın merdiveni tercih ediliyor. Bu yolla hem güvenlik üst seviyeye çıkarılıyor hem de yer kaplama durumu ortadan kaldırılıyor. Makaralı sistemlerde dairesel ve z tipe göre %90’a varan yer tasarrufu sağlanır.

Güvenli Tahliye İçin Kullanışlı Yapıya Sahip!

Yangın anında hızlı bir tahliye için makaralı yangın merdiveni idealdir. Anında kullanıma hazır gelen bu ürün sayesinde tehlikeli anlarda can kaybını önleyebilir, insanların kolay tahliyesini sağlayabilirsiniz. Yangın anında dumandan etkilenmek en büyük sorunlardan birisidir. Açık havada olan bu yangın merdivenleri ile tahliye esnasında dumandan etkilenmeler de en aza indirilmektedir. Bu sayede en güvenli şekilde insanların dışarı çıkarılması sağlanıyor. Yangınlarda can kayıplarını ve yaralı sayısını bu şekilde en aza indirgenebilir.

Makaralı yangın merdiveni , Metre üzerinden hesaplanarak ortaya çıkacak olan makaralı yangın merdiveni kullanılması için binanın buna uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz. Makaralı yangın merdiveni kullanmak istediğinizde belediyeden izin alarak metre olarak hesaplanan bu sistemin oluşmasını sağlayabilirsiniz. Makaralı yangın merdiveni kullanımı binanın yapısına uygun olarak tercih edilse de farklı özellikleri bulunan merdivenlerin kullanılması için proje yapılarak çizim yapılması uygun olacaktır.

Doğru uygulamalar yapılmadığında ciddi sorunların söz konusu olduğu yangın merdiveni sistemlerinde birçok sıkıntı yaşanır. Özellikle yararlıların taşınması ya da tahliye sürecinde sorunlar olması birçok kişinin yangın merdiveninden tahliyesini zorlaştırabilmektedir. Ancak spiralli modellere göre daha kolay tahliye sağlayan bu sistem genelde işinizi kolaylaştıracak sonuçlar sunacaktır.

Yangın merdiveni ve diğer sistemler söz konusu olduğunda profesyonel bir çözüm bularak uzun yıllar dayanıklı bir sistem inşa edebilirsiniz.

 

Yangın merdiveni

 

Yangın merdivenleri bilindiği üzere Tc kanunları dahilinde müeyyide ile (kanunla) ilişkin zorunlu hale getirilip cezai yaptırım kaidesiyle tamamlanmasının ardından bir işyerinin gayesi her ne olursa olsun, bir yangın merdiveni yaptırılmasına mecbur bırakıldı bununla da sınırlı kalmayıp, eğer iş yeri sahibi yangın merdivenini yapmaz ve devleti kandırma politikası izlerse de işyerlerine mühür vuruldu ve bu sebepten ötürü de günümüzde yangın merdivenleri bir hayli önem kazandı.

 

Bazı yangın merdivenlerini sizler için derledim, gelin hep birlikte inceleyelim:

 

Makaralı yangın merdivenleri

 

Daha çok büyük ölçekli işletmeler tarafından araştırılıp, tercih noktası olan merdivenlerdir. Genellikle bodrum kat gibi alanlarda mevcut olan makaralı yangın merdivenleri aslında tavan arasına saklanmış olan bir ip yardımı dahilinde çekildiği takdirde aşağı doğru açılan bir yangın merdiveni türüdür. Montaj ve imalat açısından en çok dikkat edilmesi gereken yangın merdivenlerinden birisidir, çünkü projenin doğru çizilmesi ciddi anlamda ustalık gerektirir yoksa aksi takdirde can kaybına sebebiyet verebilir. Bir veya iki katlı binalar için genellikle kullanılır ayrıca montajı ve kurulumu da oldukça kolaydır.

 

Diğer merdivenlere nazaran avantajlı yönleri şunlardır:

 

Katlanabilir özelliği sayesinde pek çok alanda kullanım kolaylığı sağlıyor olması, tabi bu özelliği sebebiyle de ciddi anlamda sağlam bir işçiliğe sahip olunması gerektiğini gözler önüne seriyor.

 

Doğru usta ve işçilikle yapıldığı takdirde oldukça güvenilir ve ekonomiktir.

 

Makaralı yangın merdivenleri sayesinde proje aşamasında yer alan yangın merdivenine en uygun yönünün neresi olduğuna bu noktada da karar verilir.

 

Daha az yer kaplama özelliğine sahiptirler.

 

Hareket ettirilebilir özelliklerinin olması maliyet açısından tek kollu yangın merdivenlerine nazaran daha pahalı olmasına karşın daha kullanışlı ve pratik bir özelliğe sahiptir. Yapılmasını istediğiniz merdiven yüksekliğine göre metre ölçüsü alınmalıdır.

 

Makaralı yangın merdivenlerinde kalite ve sağlamlık çok önemlidir çünkü en çok tercih edilen yangın merdivenlerinden birisi olsada yanlış bir hata çok büyük sorunlara sebebiyet verebilir, bunun için işin ehli ve profesyonel insanlarla anlaşma yapılması gerekmektedir.