Yangın Merdiveni Sistemleri

Yangın Merdiveni Sistemleri

Yangın Merdiveni

Yangın, can ve mal kaybına neden olan ve hızla etrafa yayılan büyük bir felakettir. Üstelik en ufak bir hata bile büyük yangınların çıkmasına sebep olabilmektedir. Özellikle şehirleşmenin de etkisi ile toplu halde bir çok insanın yaşaması yangının diğer binalara da sıçramasına ve bir çok can kaybına neden olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka her bina da yangına karşı gerekli tedbirler önceden alınmalıdır. Yangın merdiveni ise alınacak tedbirler arasında ilk sırada yer almaktadır. Çünkü yangın merdivenleri, yangın anında içeride bulunanların zarar görmeden hızla dışarıya çıkmalarını sağlamaktadır. 

Yangın Merdiveni Amacına Uygun Olarak Üretilmeli

Binalar da yangın merdiveni bulunması hayati önem taşımaktadır. Fakat bina da yangın merdiveninin olması tek başına bir anlam ifade etmez. Çünkü asıl önemli olan yangın merdiveninin amacına uygun olarak üretilip üretilmediğidir. Bu nedenle ülkemizde 2002 yılında bir yangın yönetmeliği belirlenmiştir. Bu yönetmelik ile binalara en uygun yangın merdiveninin nasıl olması gerektiği hakkında bilgiler bulunmaktadır. Bu yönetmeliğe göre; aşırı fazla yüksek katlı binaların yangın merdiveni bina içerisinde bulunmalıdır. Yangın merdiveni yangına karşı dayanıklı malzemeler ile üretilmelidir. Binaya uygun yükseklikte ve genişlikte yangın merdivenleri yapılmalıdır. Yangın merdivenlerinde en az iki tane kapı olmalıdır. Tüm bu kurallar yangın anında bina içerisinden hızlı ve güvenli bir şekilde çıkabilmeyi sağlamaktadır. İnsan hayatına önem veren firmamız yangın merdivenlerinin can kaybını önleme de önemli bir rolü olduğunun bilincinde olduğu için kaliteden ve kurallardan ödün vermeden amacına uygun yangın merdivenleri üretmektedir.

Ayrıca yangın merdiveninin doğru şekilde kullanılması da gerekmektedir. Bazı binalarda hırsızlığa karşı güvenlik amacı ile yangın merdivenlerinin kapıları kilitlenmektedir. Bu durum ise yangın anında zaman kaybetmeye neden olmaktadır. Fakat yangın çok hızla çoğalan bir afet olduğu için binada ki herkesin kurtulabilmesi açısından zamanla yarışmak gerekmektedir. Firmamız tarafından üretilen yangın merdivenlerinin kapıları içeriden rahatlıkla açılabilirken dışarıdan açılmamaktadır. Böylece hırsızlığa karşı yangın merdiveninin kapılarını kilitlemeye gerek kalmamaktadır. Yangın merdivenlerinin düzenli olarak bakımını yaptırmak ve binada yaşayanları yangın merdiveni kullanma konusunda bilinçlendirmek de büyük önem taşımaktadır.