Yangın Merdiveni Sistemleri

Yangın Merdiveni İmalatı

Yangın Merdiveni İmalatı

Yangın sırasında binadaki insanların hızla tahliyesini sağlayan yangın merdivenleri hayati önem taşımaktadır.

İnsanlar bilinçlendikçe yaşam alanlarında konforun yanı sıra güvenliği de ön plana almaktadır. Modern ülkelerde eskiden beri sıkça kullanılan yangın merdivenleri, son yıllarda ülkemizde de yaygınlık kazanmıştır. Yaşamsal öneme haiz olan yangın merdivenleri için belirli kriterler mevcuttur.

Yangın Merdiveni İmalatı

Yangın merdiveni sağlamlığı ve dayanıklığı ile ön plana çıkmaktadır. Bu yangın merdiveni imalatında çelik kullanılması ile sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra ana direklerin kalınlığı ve merdiven ebatları kriterler dahilinde olmalıdır. Önemli bir başka nokta da basamakların, kabartmalı ve baklava desenli olarak imal edilmesidir. Bu sayede basamaklar, kaymaz ve kaçma sırasında tehlike yaratmaz.

Yangın Merdiveni Nerelerde Kullanılır?

Yangın merdivenleri özellikle kalabalık mekanlarda oldukça mühimdir. Okul, hastane, gibi kamu binalarındaki yangın merdivenleri hayat kurtarır. Buna paralel olarak, 4 katlı binalarda yangın merdiveni kullanımı da zorunludur.

Yangın Merdiveni Modelleri

Yangın merdivenleri, spiral yangın merdivenleri ve z tipi yangın merdivenleri olarak iki gruptur. Belediyeler z tipi yangın merdiveni için ruhsat vermektedir.