Yangın Merdiveni Sistemleri

Yangın Merdiveni Fiyatı Nasıldır

Yangın Merdiveni Fiyatı Nasıldır

4 katlı binalarda bulunması zorunlu olan yangın merdiveni can güvenliği bakımından elzemdir.

Yangın anında binanın tahliyesi hayat kurtarmaktadır. Ancak merdiven boşlukları duman dolayısıyla kullanılamaz duruma gelir. Binanın dışında yer alan yangın merdiveni ise dumandan etkilenmemektedir. Bu sayede binadaki insanların güvenle tahliyesini mümkün kılmaktadır. Can güvenliği açısından önemli olan yangın merdiveni imalatı için belirli standartlar mevcuttur.

Yangın Merdiveni İmalatı Nasıl Olmaktadır?

Yangın merdiveni için en önemli unsur sağlamlıktır. Bunun için imalatında çelik kullanılmaktadır. Paslanmaz çelikle imal edilen yangın merdiveni hem yüke mukavemetli olur hem de hava koşullarına karşı dirençli olur. Yangın merdiveni kaygan olursa kaçma anında tehlike yaratır. Bu sebeple basamaklar baklava desenli ve kabartmalı olmaktadır. Bunlardan başka, ana taşıyıcı direkler belirlenen kalınlıkta imal edilmektedir. Ayrıca merdivenlerin ebatları için standartların dışına çıkılamaz. Kalabalık binalarda yangın merdivenleri için iki çıkış olmalıdır.

Yangın Merdiveni Fiyatları

Yapımında çelik kullanılan yangın merdiveni fiyatlarında bazı farklılıklar görülmektedir. Yangın merdiveni metrekaresi yaklaşık 100 TL’dir. Kat başına maliyet ise yaklaşık olarak 2500-3500 TL’dir.