Yangın Kapısı

Yangın Kapısı

Yangın çok tehlikeli bir afettir. Bu afetten korunmak adına insanoğlu birçok yöntem araştırmış ve araştırmaları sonucunda da yeni teknikler geliştirmiştir. Bu tekniklerden biri de yangın merdivenidir. Yangın merdivenleri yangından hızlıca kaçarak zararı en aza indirmeye çalışan bir korunma yöntemidir. Bu yangın merdivenlerine giriş çıkış sınırları çizen yangın kapıları vardır.

Yangın kapılarının bulunması çok büyük öneme sahiptir. Normal kapılardan farklı özelliklere sahip olan yangın kapıları yapıldığı madde, ısıya olan direnci gibi özelliklerden farklılık gösterildiği bilinir. Günümüzde yangından korunmak amacıyla birçok insan, kurum ve kuruluşlar bilinçlenmiş ve yangın merdiveni ve yangın kapısı hakkında gelişmeler görülmüştür. Birçok firma yangın kapısı üzerine imalatlarda bulunmaktadır ancak bu imal edilen yangın kapılarının ne kadar doğru olduğu ne kadar yönetmeliğe uygun üretildiğini kontrol etmeniz de hayati önem taşımaktadır. Zira sektör geliştikçe merdiven altı olarak tabir edebileceğimiz birçok kurum ortaya çıkmıştır ve çıkmaya da devam ediyor. Bu yüzden çalışacağınız, alışverişini yapacağınız firmaların izin belgesi ve sertifikalarını incelemenizi öneririz.

Yangın kapılarının açılış yönü de bir diğer özelliklerindendir. Üretilen yangın kapılarında içe açılan, dışa açılan veya hem içe hem dışa açılan yangın kapıları bulmak mümkündür. Yangın kapılarını özel kılan en önemli nokta ise tabi ki de ısıya olan dayanıklılık seviyeleridir. İki saate kadar ısıya dayanabilen yangın kapılarını üretmek günümüz koşullarında mümkün hale gelmiştir.

Aynı zamanda yangınlarda ölüm sebebinin sadece ateşten kaynaklanmadığı da bilinir, bir başka ölüm sebebi de gaz zehirlenmesidir. Gaz zehirlenmesinden maksimum derecede korunmak adına yangın kapılarının gayet düzgün korunaklara sahip olması gerekir.

Kapıların büyüklüğü ve kanatlı olup olmaması binanın nüfusuna göre değişmektedir. Çok nüfuslu bir binada yangın kapıları genellikle kanatlı yapılır ve kat başına birden fazla çıkış kapısı konulabilir. Bu yangın kapıları kesinlikle bilgi panolarında asılı olan kat bilgisi adlı göstergede gösterilmelidir ki izdihamın önüne geçerek daha kısa bir sürede tahliye gerçekleşebilir. Yangın kapılarının çeşitliliği yalnızca dayanıklılığıyla değil geniş renk kapasitesiyle de artış göstermektedir. İstediğiniz renge göre imal edilebilen yangın kapıları estetik algıyı da bozmamış olmaktadır.